Współfinansowanie

Projekt realizuje

Wspomnienie z wolontariatu

Moje wspomnienie z wolontariatu? Hm… Po pierwsze: upał! Po drugie: czekanie!  A po trzecie: w końcu dzikie ptaki i ich równie dzikie pisklęta!

 

Właśnie na te ptaki najbardziej liczyłam, i jak się okazało – były i to nawet momentami tyle, że mi się myliły który jest który. Błotniak łąkowy to gatunek, którego nie ma w większości atlasów przyrodniczych, nigdy wcześniej ich nie widziałam na żywo i miałam wrażenie, że to jakieś tajemnicze i skryte ptaki. Tymczasem już trzeciego dnia odkryliśmy ich kolonię lęgową i na pierwsze gniazdo które sama znalazłam w zbożu – prawie wdepnęłam! Zanim to nastąpiło nauczyłam się bardzo dużo o biologii tych ptaków, ich wyglądzie, zachowaniach, zwyczajach, itd. To wszystko potrzebne jest, żeby je rozpoznać (z daleka, przez lornetkę), umieć śledzić i odczytać co robią, w tym najważniejsze - czy lecą do gniazda, a w efekcie żeby znaleźć gniazdo i zabezpieczyć pisklęta przed drapieżnikami lub kombajnem. Takie w skrócie były moje zadania jako wolontariuszki. Dodatkowo niesamowitym przeżyciem było łapanie ptaków dorosłych w celu założenia tzw. loggerów, które zapisują ich pozycję, co stanowi następnie źródło cennych informacji o ich zwyczajach dotyczących polowania, pilnowania gniazda czy też zimowej migracji do Afryki. Podsumowując – dużo się nauczyłam i mam poczucie, że pomogłam tym niesamowitym ptakom. Jestem bardzo zadowolona, że mogłam wziąć udział w programie ich ochrony. Dziękuję! Katarzyna Sartowska

 

 

W 2014 r. w wolontariacie uczestniczyło 5 osób: Katarzyna Sartowska, Joanna Kremer, Paweł Nowak, Jacek Chyła oraz Mirek Nestorowicz. Udział wolontariuszy w czynnej ochronie lęgów błotniaka łąkowego oraz badaniach telemetrycznych jest częścią projektu POIS.05.01.00-00-381/12 „Ochrona błotniaka łąkowego w Polsce”, współfinansowanego przez Unię Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja