Współfinansowanie

Projekt realizuje

Jakie programy rolnośrodowiskowe dla błotniaka łąkowego?

Takie pytanie postawili sobie nasi koledzy z Holenderskiej Fundacji Błotniaka Łąkowego oraz badacze z Uniwersytetu w Groningen i Amsterdamie. Na prośbę Almut Schlaich udostępniamy pracę opublikowaną w czasopiśmie naukowym IBIS, która prezentuje wyniki badań prowadzonych na tzw. "ptasich polach" (birdfields).

 

Badania, których zadaniem było testowanie odpowiedniego użytkowania "ptasich pól", prowadzono w prowincji Groningen. Dla ptaków drapieżnych, w tym błotniaka łąkowego ważna jest nie tylko obfitość ofiar (gryzoni polnych), ale również ich dostępność. W tym celu stworzono dwa modelowe pola, na których utworzono pasy z mozaiką różnych upraw. Pasy z mieszanką zbóż, ziół i traw przepleciono pasami lucerny, która była koszona dwa razy w sezonie "błotniakowym" (w czerwcy i lipcu). Niekoszone pasy, z mieszanką upraw, zapewniały błotniakom łąkowym obfitość ofiar (gryzoni i drobnych ptaków), a koszone pasy lucerny zwiększały ich dostępność. O skuteczności takiego rozwiązania świadczą dane z loggerów GPS założonych na samce błotniaków. Badania wykazały, że ptaki bardzo chętnie korzystały z tak użytkowanych łowisk i często polowały wzdłuż koszonych pasów, gdzie szanse na upolowanie gryzoni były znacznie większe niż na pasach z niekoszoną, gęstą i wyższą roślinnością.

 

Tworzenie i odpowiednie użytkowanie "ptasich pól", na obszarach gdzie dominuje intensywne rolnictwo, zwiększa obfitość i dostępność gryzoni polnych przez co pozytywnie wpływać na jakość łowisk ptaków drapieżnych. Odpowiednie zarządzanie gruntami rolnymi w ramach tzw. programów rolnośrodowiskowym może być ważnym instrumentem w ochronie zagrożonych ptaków drapieżnych, w tym błotniaka łąkowego. Naszym kolegom serdecznie gratulujemy wspaniałej publikacji i w ich imieniu zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań.

 

Publikacje można pobrać, ze strony http://www.bou.org.uk/birdfields/ lub też poprosić bezpośrednio autorkę publikacji  (Almut Schlaich - almut.schlaich@grauwekiekendief.nl) o przesłanie PDFa na maila.


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja