Współfinansowanie

Projekt realizuje

Dofinansowanie WFOŚiGW w Warszawie w roku 2024

W sierpniu w  siedzibie WFOŚiGW w Warszawie podpisaliśmy umowę dotacji na realizację zadania pt. "Realizacja Krajowego Programu Ochrony Błotniaka Łąkowego w województwie mazowieckim". Dotacja Funduszu w wysokości 37 800,00 zł, stanowi 70% kosztów całego zadania (54 000,00 zł), które było realizowane okresie maj-sierpień 2024 w 3 powiatach (łosickim, siedleckim, sokołowskim) województwa mazowieckiego.

 

Wykryto łącznie 107 par błotniaka łąkowego w kategorii lęgowości B (gniazdowane prawdopodobne) oraz C (gniazdowanie pewne) na 62 stanowiskach lęgowych. Najwięcej par wykryto w powiecie siedleckim (40). W powiatach łosickim i sokołowskim było to odpowiednio 34 i 33 pary. Wyniki lęgów (sukces lub strata) określono dla 79 par. Znaleziono 60 gniazd, z czego czynnej ochrony wymagało aż 38 lęgów/gniazd (>63%). Wczesna wegetacja (ciepłe przedwiośnie) oraz upały w czerwcu i lipcu (susza hydrologiczna), spowodowały że żniwa rozpoczęły się wyjątkowo wcześnie i zboża ozime (pszenżyto i pszenica) były koszone już od połowy lipca. Żniwa na polach z jęczmieniem ozimym rozpoczęły się także wyjątkowo wcześnie i były koszone już pod koniec czerwca! Powyższe spowodowało, że odsetek gniazd wymagających czynnej ochrony był wysoki.

 

Czynna ochrona lęgów błotniaka łąkowego polegała między innymi na zabezpieczaniu gniazd poprzez ustawianie na polach lub łąkach niewielkich ogrodzeń (ok.1,5x1,5 m) z siatki (lub paneli ogrodzeniowych) i palików. Do ogrodzenia montowano często maty słomiane lub cieniujące w celu zmniejszenia ryzyka wykrycia piskląt przez drapieżniki naziemne (lisy, psy). Maty zapewniały pisklętom dodatkowo osłonę przez słońcem. Przy gniazdach wysypywano repelenty zapachowe. Stosowano także mielony czarny pieprz, który zmniejszał ryzyko podkopywania się pod ogrodzeniem. Głównym zadaniem ogrodzenia jest zapobieganie rozchodzeniu się nielotnych piskląt w czasie koszenia uprawy. W czasie żniw pisklęta pozostają bezpieczne w ogrodzeniach i nie grozi im śmierć w wyniku nieumyślnego skoszenia przez kombajny. Kombajnista ma bowiem niewielkie szanse zauważenia piskląt ukrytych w gęstej uprawie. Młode błotniaki w wieku powyżej 14 dni, słysząc zagrożenie, mogą się oddalać od gniazda na odległość nawet kilkunastu metrów. W sytuacjach kiedy koszenie odbywało się w okresie gdy w gniazdach znajdowały się jeszcze podloty (słabo lotne młode), decydowano się na czasowe przetrzymywanie młodych w kartonach lub przenoszenie podlotów w bezpieczne miejsce (na sąsiednie pole, kartoflisko, miedzę). Do wieku lotności przeżyło w sumie 202 młodych, co daje 2,55 młodego na parę oraz 3,74 młodego na parę z sukcesem (N=54). Sukces lęgowy błotniaka łąkowego we wszystkich trzech powiatach objętych działaniami czynnej ochrony wyniósł 68% i był wysoki.Porównując parametry rozrodu z tymi z lat poprzednich można stwierdzić, że rok 2024 był udany dla błotniaka łąkowego. Dzięki dużej dostępności gryzoni polnych, głównie norników (mysi rok), w gniazdach stwierdzano często 4, a nawet 5 piskląt.

 

Należy podkreślić, że WFOŚiGW w Warszawie wspiera finansowo ochronę błotniaka łąkowego od lat (dotacje w latach 2012-2016, 2018-2019 oraz 2023), za co bardzo dziękujemy!

 

Zobacz nasz krótki spot promujący projekt na kanale YouTube oraz folder "Błotniak łąkowy - sprzymierzeniec rolników"


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja