Znakowanie ptaków
Znaczki skrzydłowe
W roku 2015 przystąpiliśmy do koordynowanego przez kolegów z Francji programu znakowania dorosłych błotniaków łąkowych znaczkami skrzydłowymi http://circus.odns.fr/index.php. Znaczki skrzydłowe zakładane są tylko na ptaki dorosłe! Kombinacja kolorów na dwóch znaczkach (na każdym są dwa lub jeden kolor) tworzą niepowtarzalny, indywidualny, czteroliterowy kod, który umożliwia identyfikacje każdego osobnika.
Indywidualny kod tworzy kombinacja kolorów (w użyciu jest ich 10). Kod składa się z 4 liter/symboli pochodzących od francuskich nazw kolorów (oprócz białego). Są to: W – biały, J (jaune) – żółty, O (orange) – pomarańczowy, F (fuchsia) – różowy, R (rouge) – czerwony, P (pistache) – pistacja, V (vert) – zielony, B (bleu) – niebieski, M (marine) – granatowy, N (noir) – czarny
Jak odczytać kod
Kod odczytujemy od lewego skrzydła do prawego (widok z góry ptaka). Jeżeli na znaczku skrzydłowym są dwa kolory to jako pierwszy jest ten na górze. Przykładowo na powyższej rycinie mamy kod OWJB (pomarańczowy-biały-zółty-niebieski).
Po co zakładamy znaczki skrzydłowe?
Znaczki skrzydłowe są widoczne z dużej odległości, dzięki czemu znacznie łatwiej je odczytać (nawet u lecącego ptaka) i zidentyfikować obserwowanego osobnika. Liczba odczytów jest znacznie większa niż w przypadku kolorowych obrączek! Dzięki znakowaniu chcemy dowiedzieć się jaka jest powracalność ptaków dorosłych na stanowiska lęgowe oraz jakie są kierunki przemieszczania się osobników między populacjami.
Zakładanie znaczków skrzydłowych - film
Zgłoś obserwacje
Jeżeli obserwowałeś błotniaka łąkowego ze znaczkami skrzydłowymi, prosimy zgłoś obserwacje koordynatorowi programu w Polsce (dominik@bocian.org.pl). Można to zrobić za pomocą polskiej nakładki formularza na stronie http://circus.odns.fr/index.php
Rezultaty
W 2015 r. oznakowaliśmy 67 ptaków, z tego 30 na Południowym Podlasiu (powiat bialski, radzyński, łukowski, siedlecki, łosicki, sokołowski) oraz 37 na Opolszczyźnie. W roku 2016 ptaki były znakowane tylko na Południowym Podlasiu (39 osobników) przez to ich liczba była mniejsza niż w 2015 r. Udało się odczytać 13 ptaków (19% wszystkich oznakowanych w 2015 r.), z tego 3 na Opolszczyźnie, 9 na Południowym Podlasiu i 1 na Węgrzech.
Rok |
Liczba oznakowanych ptaków |
Liczba ptaków z odczytanymi znaczkami |
2015 |
67 |
7* |
2016 |
39 |
13 z 67 (19%) |
2017 |
52 | 33 z 106 (31%) |
Razem |
158 |
|
* odczytane w innym miejscu oraz przez inną osobę niż obrączkarz
Kolorowe obrączki
Błotniaki łąkowe znakujemy w Polsce pomarańczowymi obrączkami od 2005 r. Na każdej obrączce znajduje się kombinacja liter i cyfr koloru czarnego. W innych krajach stosuje się odmienne kolory obrączek np. w Holandii kolor żółty, w Danii niebieski, a w Niemczech czerwony i zielony. Zakładamy zawsze dwie obrączki: ornitologiczną (metalowa) oraz pomarańczową (plastikowa). Znakowanie kolorowymi obrączkami umożliwia i ułatwia identyfikację osobników. Kolorowa obrączka jest bardziej widoczna, dzięki czemu można ją dostrzec i odczytać przy pomocy lunety z odległości ok. 100 m. Obrączki ornitologiczne (metalowe) można odczytać tylko w momencie ponownego schwytania ptaka lub znalezienia martwego osobnika. Od roku 2015 pomarańczowe obraczki zakładane są tylko na pisklęta. Ptaki dorosłe znakowane są znaczkami skrzydłowymi (dwa znaczki z kombinacją kolorów).
Jeżeli znajdziesz ptaka z obrączką, skontaktuj się z nami lub ze Stacją Ornitologiczną MiIZ PAN, podając następujące dane:
- tekst i numer wytłoczony na obrączce (jeśli ptak jest martwy, dołącz obrączkę),
- datę znalezienia, schwytania lub obserwacji,
miejsce znalezienia, schwytania lub obserwacji, - stan ptaka w chwili znalezienia (np. zdrowy, ranny, martwy świeży, martwy w rozkładzie),
- przyczynę śmierci lub zranienia ptaka, jeśli można ją określić,
- los ptaka po schwytaniu (np. wypuszczony, przetrzymany do następnego dnia),
gatunek ptaka, jeśli można określić, - imię, nazwisko i adres kontaktowy znalazcy.
Kontakt
Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN
ul. Nadwiślańska 108, 80-680 Gdańsk 40
tel. (085) 308-07-59, e-mail: tomek@miiz.waw.pl
Obserwacje można zgłosić wypełniając formularz w systemie POLRING. Stacja potwierdza otrzymaną wiadomość powrotną i zawiadamia o okolicznościach zaobrączkowania stwierdzonego ptaka.